Kurti për rastin Balaj-Xheladini: Duhet të flasin pasi prokuroria të nis hetimet

Kurti për rastin Balaj-Xheladini: Duhet të flasin pasi prokuroria të nis hetimet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë në Kuvendin e Kosovës, se  duhet të flasin për vrasjen e Mon Balaj dhe Arben Xheladinit, pasi prokuroria të fillojë hetimet.

Por, Kurti, tha se nuk mund të ketë ndikim në sistemin prokurorial.

Kjo deklaratë e Kurtit erdhi pasi u pyet nga deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Fadil Nura, për takimin e 12 Prillit që kreu i ekzekutivit kishte me  përfaqësuesin special të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Zahir Tanin.

“Në atë takim që është mbajtur me përfaqësuesin e Kombeve të Bashkuara një ditë para seancës në OKB kishte vetëm dy tema, raportet e Kosovës me Serbinë dhe seanca në OKB”, pohoi Kurti.

Më 10 shkurt të vitit 2007, Balaj e Xheladini, ishin vrarë nga forcat rumune.

Kurti theksoi se ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu i ka shkruar Rumanisë mbi këtë çështje.

“Po nuk kemi marrë përgjigje”, tha kryeministri. /Insajderi.com