Kurti shënon 19 vjetorin e lirimit të tij nga burgu serb

Kurti shënon 19 vjetorin e lirimit të tij nga burgu serb

Albin Kurti sot shënon 19 vjetorin e lirimit të tij nga burgu Nish i Serbisë, njofton Insajderi.

Ai ishte arrestuar më 27 prill 1999, si i afërt me Adem Demaçin në zyrën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Prishtinë.

Pas presionit ndërkombëtar mbi Serbinë, ishte liruar njëri nga prirët të protestave studentore kundër regjimit serb.

“Cenimi i integritetit territorial dhe sovranitetit të Jugosllavisë”, ka qenë akuza që e mbajti Kuritn mbrapa grilave më shumë se dy vjet. /Insajderi.com