Kush është “daja”, kapoja shqiptar i drogës?

Kush është “daja”, kapoja shqiptar i drogës?

Një aksion i rëndësishëm policor është finalizuar ditën e sotme në Itali, ku është shkatërruar një bandë italo-shqiptare.

Kryeprokurori i Barit, Giuseppe Volpe ka deklaruar ndër të tjera, se kapoja i bandës ishte shqiptar.

Nga 20 urdhër arreste, gjykata ka vendosur të lërë në burg 10 persona, 5 në arrest shtëpiak, 5 të tjerë detyrim paraqitje.

Hetimet janë kryer nga Drejtoria e Antimafias së Barit, e cila për dy vite arriti të sekuestrojë tonela me marijuanë, pistoleta dhe armë të tjera. Në pranga kanë përfunduar shqiptari, Dhimitraq Kristo i ditëlindjes 1969, që grupi e thërriste “daja”, shkruajnë mediat shqiptare.

Të arrestuarit e tjerë janë italianë:

Vispo Giuseppe – 1983

Piero Volpe – 1981

Michele Volpe 1978

Alessandro Volpe (alias Fafuec) 1983

Francesco Strisciuglio (alias Piripicchio) 1976

Francesco Tisti (alias Ciccillo) 1978

Lorenzo Pezzolla (alias Enzuccio) 1965

Antonio Antelmi 1986

Antonio Prudentino 1976

Simone Bressani

Vito Modesto Colella

Vincenzo Lobuono

Giuseppe Ruggiero

Raffaele Grosso

Cosimo Ciampi

Alessio Ventrella

Giacomo Palmisano

Sebastiano Acquaviva

Domenico Remini