Ky do të jetë moti në dy ditët e ardhshme

Ky do të jetë moti në dy ditët e ardhshme

Të premten, do të mbajë mot me diell dhe vranësira të pjesshme.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se vranësirat gjatë ditës do të intensifikohen dhe si të tilla do të krijojnë kushte për reshje shiu të intensitetit të dobët.

“Vikendi, kryesisht dita e shtune, do të jetë kryesisht i vranët dhe me reshje shiu në vise të ulëta dhe mesatare, vende-vende do të ketë edhe fjolla bore, ndërsa në viset malore reshjet e shiut do të kenë kushte të shndërrohen në borë. Parashihet të ketë edhe shkarkime rrufesh, si pasojë e këtyre proceseve dinamike që parashihen të ndodhin në troposferë”.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5-7 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 10-18 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga verilindja me shpejtësi 1-9 m/s”, thuhet në njoftimin IHMK-së. /Insajderi.com