Lajçak zhvillon bisedën e parë me një zyrtar të VV-së që nga krijimi i Qeverisë

Lajçak zhvillon bisedën e parë me një zyrtar të VV-së që nga krijimi i Qeverisë

I dërguari i Bashkimit Evropian për Dialogun, Miroslav Lajçk, ka shkruar në Twitter se ka biseduar me zëvendëskryeministrin, Besnik Bislimin.

Aty nuk përmendet tema e diskutimit, por Bashkimi Evropian ka kërkuar vazhdimisht nga Qeveria Kurti që të ketë prioritet çështjen e dialogut.

“Kam pasur një videokonferencë të parë shumë të dobishme me Besnik Bislimin, Zëvendës Kryeministër për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog sot. Ne ramë dakord të vazhdojmë bisedën tonë së shpejti”, ka pohuar Lajçak.

Miroslav Lajçak, kishte ndërmjetësuar disa takime në mes Kosovës e Serbisë gjatë vitit të kaluar.

Por, aty trajtonin çështje teknike e jo takime të niveleve të larta. /Insajderi.com