Lekaj: T’i shmangim zgjedhjet, nëse VV dhe LDK s’e bëjnë qeverinë

Lekaj: T’i shmangim zgjedhjet, nëse VV dhe LDK s’e bëjnë qeverinë

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka thënë se në rast të dështimit të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës për të formuar koalicion qeverisës, atëherë vendi nuk duhet të shkojë në zgjedhje, por partitë politike duhet të bëjnë një zgjidhje.

“Duke e parë këtë qasje të zotit Kurti, Lëvizja Vetëvendosje është një mashtrim i llojit të vet për qytetarët e Kosovës”, ka thënë Lekaj në RTK.

“Ajo që më shqetëson, Kosova gjendet në vakum institucional dhe në krizë politike dhe vendit i duhet Qeveria sa më parë”

“Ne si AAK insistojmë që marrëveshja të ndodhë, por nëse ndodhë vendi nuk guxon të presë”.

“Nëse nuk vjen deri te një marrëveshje, partitë politike duhet të ulen dhe të vendosin për zgjidhje të problemit apo për zgjedhje. Unë nuk mendoj që duhet shkuar prapë në zgjedhje”, është shprehur Lekaj, ministër në detyrë i Infrastrukturës dhe Transportit.

Ai ka thënë se nuk beson që ka hapësirë për një bashkëqeverisje të AAK-së me VV-në.