Kompania Limak, që menaxhon me aeroportin e Prishtinës, fitoi tender për aeroportin kryesor në Kuvajt.

“Limak” fitoi tenderin për ndërtimin e aeroportit në Kuvajt, Erdogan e përuron

Në këtë rast, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan do të vë gurin themeltar të ndërtimit të këtij terminali të aeroportit në Kuvajt, së bashku me kreun e shtetit të Kuvajtit, Sheikh Sabah Al Ahmad Al Sabah.

“Limak” fitoi tenderin për ndërtimin e aeroportit në Kuvajt, Erdogan e përuron

Kompania Ndërtimore Turke, Limak, që menaxhon me Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, do të nisë nesër ndërtimin e një ndërtese të re terminalesh në Aeroportin Ndërkombëtar të Kuvajtit.

E në këtë rast, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan do të vë gurin themeltar të ndërtimit të këtij terminali të aeroportit në Kuvajt, së bashku me kreun e shtetit të Kuvajtit, Sheikh Sabah Al Ahmad Al Sabah, raporton mediumi nga Kuvajti, Gulfnews.

Ndërmarrja turke e ndërtimit Limak Insaat, e cila menaxhon edhe Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar fitoi tenderin për ndërtimin e terminalit të aeroportit në Kuvajt, njofton Insajderi.

Erdogan, planifikohet të mbërrijë të martën në Kuvajt, në një vizitë zyrtare që do të përfshijë gjithashtu bisedimet me Shaikh Sabah mbi nxitjen e marrëdhënieve dypalëshe dhe mbi zhvillimet në rajon.

Para dy muajsh, sheiku nga Kuvajti ishte mysafir i Erdoganit në Turqi. /Insajderi.com