Lista Serbe merr mbështetje nga Vuçiç për zgjedhjet e 17 tetorit

Lista Serbe merr mbështetje nga Vuçiç për zgjedhjet e 17 tetorit

Lista Serbe dhe kandidatët për kryetarë komunash në zgjedhjet e 17 tetorit, kanë marrë mbështetjen e plotë të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, transmeton Insajderi.com.

Kështu ka deklaruar kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, pas takimit që pati sot me Vuçiqin në Beograd.

Pas takimit, Rakiq u tha gazetarëve se temat e bisedës me kreun e shtetit serb ishin situata politiko-siguruese dhe ekonomike në të cilën ndodhet populli serb në Kosovë, si dhe dialogu midis Prishtinës dhe Beogradit.

“Sigurisht, dialogu dhe gjetja e një zgjidhjeje kompromisi është diçka që është e padiskutueshme, dhe presidenti Vuçiq vazhdon të punojë në të dhe do të vazhdojë të punojë në të”, ka thënë ai, raporton Kosovo Online.

“Pyetja është se sa e sinqertë është pala tjetër në gjithë këtë, por ajo që kemi marrë garancitë dhe sigurimet e forta nga Presidenti Vuçiq do të vazhdojnë. për të luftuar për njerëzit tanë dhe se ata do të vazhdojnë të luftojnë për dialog”.

Kryetari i Listës Serbe shtoi se “sa herë që nuk ka dialog, ka probleme në terren, sulme ndaj pronave serbe, kishave serbe dhe sulme fizike ndaj serbëve”. /Insajderi.com