Mbi 100 mijë vaksina Pfizer arrijnë në Kosovë

Mbi 100 mijë vaksina Pfizer arrijnë në Kosovë

100.620 doza vaksinash Pfizer kanë arritur në Kosovë.

Kjo falë programit COVAX që përfshinë edhe vendin tonë, njofton Insajderi.

“100, 620 vaksinat e siguruara përmes COVAX janë një hap i rëndësishëm për të ndjekur planin e vaksinimit me ritme të shpejta dhe pandërprerë, sipas të gjithë parametrave të sigurisë dhe cilësisë”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Në kumtesë thuhet se vaksinimi është forma thelbësorë për t’i dhënë fund pandemisë.

Kosova deri më tash nuk ka arritur të blejë vaksinat – të gjitha dozat në dispozicion janë donacione.

Në vendin tonë deri më tash si pasojë e COVID-19 kanë vdekur 2.242 qytetarë. /Insajderi.com