Mbi 16 mijë persona kaluan sot pikën kufitare të Morinës

Mbi 16 mijë persona kaluan sot pikën kufitare të Morinës

Mbi 16 mijë persona kanë hynë në Shqipëri, vetëm shtunën.

Prefekti i qarkut të Kukësit, Zenel Kuçana, ka bërë të ditur se vetëm sot kanë hyrë në katër pikat e kalimit kufitar (Morinë, Shishtavec, Qafë prush dhe Qafë Marinë) gjithsej 16 560 shtetas të huaj me rreth 4158 mjete.

“Në pikën e kalimit kufitar në Morinë, është shënuar fluksi më i lartë i hyrjeve me rreth 15667 shtetas të huaj, më pas vjen pika e kalimit Qafë Morinë me 515 shtetas për të vijuar me Qafë Prushin, ku kanë hyrë vetëm gjatë ditës së sotme 310 shtetas të huaj dhe nga pika e kalimit kufitar në Shishtavec kanë hyrë 68 persona”, tha Kuçana për ATSH-në.

Shqipëria është një nga destinacionet kryesore për kosovarët, që kalojnë sidomos vikendin në shtetin shqiptar. /Insajderi.com