Mbi shtatë mijë raste aktive me COVID-19

Mbi shtatë mijë raste aktive me COVID-19

Me 372 rastet pozitive të konfirmuara të premten, numri i rasteve aktive me Coronavirus në Kosovë ka shkuar në shtatë mijë e 41, njofton Insajderi.

Që nga 13 marsi kur janë paraqitur dy rastet e para të virusit vdekjeprurës, gjithsej 63 mijë e 805 persona janë infektuar.

Deri më tani 1 mijë e 540 persona të infektuar kanë humbur jetën.

I lartë mbetet edhe numri i personave që janë shëruar nga ky virus, ku numri i përgjithshëm ka arritur në 55 mijë e 224 pacientë të shëruar.

IKSHPK njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitive 372 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Po ashtu gjatë 24 orëve të fundit gjashtë pacientë kanë humbur jetën teksa janë shëruar 333 pacientë./Insajderi.com