Lufta me ligj

Mblidhet qeveria – pritet diskutim edhe për projektligjin për pandeminë

Kuvendi po i pret komentet e qeverisë rreth projektligjit për pandeminë. Qeveria është mbledhur sot dhe pritet shqyrtim edhe për këtë çështje.

Mblidhet qeveria – pritet diskutim edhe për projektligjin për pandeminë

Kryeministri Avdullah Hoti sot ka mbledhur kabinetin e tij qeveritar, njofton Insajderi.

Megjithëse nuk bëhen të ditura pikat që do të shqyrtohen në këtë mbledhje, njëra prej tyre besohet se do të jetë edhe shqyrtimi i projektligjit për pandeminë.

Kuvendi i Kosovës ka rreth një muaj që është duke pritur komentet e ekzekutivit, një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur, ani pse rastet me COVID-19 janë shtuar ndjeshëm në javët e fundit.

Megjithatë, sot pritet të shqyrtohet ky projektligj i iniciuar nga krye-parlamentarja Vjosa Osmani.

Kjo e fundit paralajmëroi se ekzekutivin do të pres vetëm deri të enjten, dhe se do të propozojë shmangie nga rregullorja në mënyrë që të procedohet ky projektligj urgjentisht.

Zëvendëskryeministri, Besnik Tahiri, paralajmëroi të hënën se në mbledhjen e sotme të qeverisë do të diskutohet Ligji për pandeminë. “Mbledhjen e ardhshme të qeverisë, që besoj që do të mbajmë të enjten do të trajtojmë Ligjin e Pandemisë”, deklaroi ai ditë më parë gjatë një paraqitje për media.

Ligji për Pandeminë po shihet i domosdoshëm edhe nga njohësit e sistemit të drejtësisë. Madje, fakti që është zvarritur ky ligj, të njëjtit thonë se ka ndodhur për shkak të inateve politike.