Më 1 shkurt vendosen raportet diplomatike Kosovë-Izrael

Më 1 shkurt vendosen raportet diplomatike Kosovë-Izrael

Të hënën e 1 shkurtit do të firmoset vendosja e raporteve diplomatike ndërmjet Kosovës e Izraelit, njofton Insajderi.

Ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, tha se kjo të bëhet me një ceremoni solemne virtuale.

“Republika e Kosovës po hyn në një etapë të re historike me Shtetin e Izraelit. Shtetësia dhe subjektiviteti ndërkombëtar i Kosovës po konsolidohet fuqishëm”, ka shkruar ajo në Facebook.

Formalizimi i marrëdhënieve diplomatike vjen disa muaj pasi shteti hebre e njohu pavarësinë e Kosovës.

Kjo u bë e mundur gjatë 4 shtatorit në Uashington ku në marrëveshjen ekonomike ndërmjet Kosovës e Serbisë u çek njohja e Kosovës nga Izraeli.

Presidenti i atëhershëm Donald Trump, këtë ngjarje e kishte lidhur si përmirësim i raporteve myslimano-hebreje.

Njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit ishte njëra nga pikat të cilën e nënshkruajtën Avdullah Hoti e Aleksandër Vuçiq. /Insajderi.com