Agjencia e lajmeve serbe Tanjug

Mediat serbe raportojnë për zhvillimet nëpër pikat kufitare Kosovë – Serbi

Mediat serbe raportojnë për zhvillimet nëpër pikat kufitare Kosovë – Serbi

Mediat në Serbi, kanë shkruar për pozicionimin e Policisë së Kosovës nëpër pikat kufitare Kosovë – Serbi.

Agjencia e lajmeve serbe Tanjug,  raporton se aksioni i Policisë së Kosovës, duke e cituar ministrin e Brendshëm, Xhelal Sveçla, ka për qëllim zbatimin e Marrëveshjes për Lirinë e Lëvizjes

E përditshmja “Danas”, ka shkruar se serbët janë të pakënaqur dhe kanë bllokuar rrugën me kamionë.

Ndërkohë, Novosti, raporton për numrin e madh të serbëve që janë dalur në rrugën për të shprehur kundërshtimin e tyre.

Forcat e Njësisë Speciale dolën u pozicionuan në Jarinjë mëngjesin e së hënës.

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ka deklaruar se është vendosur reciprociteti në targa.

Ende s’ka reagim zyrtar nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, si dhe nga liderët opozitarë. /Insajderi.com