Merkel nis takimin e liderët e Ballkanit

Merkel nis takimin e liderët e Ballkanit

Ka nisur takimi i kancerlares gjermane, Angela Merkel me kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Merkel u është bashkuar atyre pas takimit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama.

Në takim është edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës.

Kancelarja Merkel po zhvillon vizitë në kuadër të Procesit të Berlinit.

Ajo ka mbledhur krerët e qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal.

Gjithashtu janë planifikuar bisedime “kokë më kokë” me kryeministrin Albin Kurti, ata të Bosnjës e Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut./Insajderi.com