Mesazhi prekës i vajzës së Shukri Bujës për nisjen e tij drejt Hagës

Mesazhi prekës i vajzës së Shukri Bujës për nisjen e tij drejt Hagës

Ish kryetari i Lipjanit, Shukri Buja sot është nisur për në Hagë pas ftesës që ka marrë nga Gjykata Speciale në cilësinë e të dyshuarit për krime lufte.

Këtë e konfirmoi vajza e tij, përmes rrjetit social Facebook ku shkroi një tekst, për babain e saj.

Përmes këtij shkrimi, ajo kujtoi ditën kur babai i saj u nis për luftë duke u shprehur kështu krenare me të atin.

S’pari përshnoshem me veten , sa herë ta dëftoj emrin më duket se po më përqafon me të njëjtin përqafim sikur ditën kur u nise me I falë ksaj Toke shumë e mbrapa derës e le Mamin, Valonin , Mua dhe Festimin e vogël !

Nuk gjeta kund forcë me të përqafu si deshta , ashtu siq përqafohen Trimat kur kthehen nga Toka e Lirë ,sepse asnjë toke të Lirë nuk I mungojnë Heronjët”, ka shkruar ajo.

Postimi i plotë Trëndëlina Bujës:

Babi !

Sot për qudi po ndjehem e pafuqi dhe kam frigë me e besue që sot ende pa dalë

I pari Diell mirë ,ti u drejtove nga një rrugë tjetër ! Rrugë nga e cila ende krahërorin e ke të freskët nga plagët e Lirisë !

S’pari përshnoshem me veten , sa herë ta dëftoj emrin më duket se po më përqafon me të njëjtin përqafim sikur ditën kur u nise me I falë ksaj Toke shumë e mbrapa derës e le Mamin, Valonin , Mua dhe Festimin e vogël !

Nuk gjeta kund forcë me të përqafu si deshta , ashtu siq përqafohen Trimat kur kthehen nga Toka e Lirë ,sepse asnjë toke të Lirë nuk I mungojnë Heronjët !

E ti Babi je Heroi Im , je gjaku Im , je Ushtari I Lirisë me të cilën Liri ,sot po merr me vete edhe akuza bashkë në Udhtimin tand drejt asaj qka ne quajmë “Gjykatë “ .

Në gjdo hap që ti bën drejt asaj foltores dije Babi që hapat e tu rrënjët I kanë në gjakun që pandërpe të rridhte e Ti heroik i’a thoje këngës : Kosovë e Adem Jasharit hejjj ta puthsha ballin !