Qeveri pa forcë

Milaim Zeka: Kjo qeveri do duhej të shkonte në shtëpi

Gazetari dhe publicisti Milaim Zeka ka folur për Qeverinë Hoti. Ai thotë se një qeveri që nuk ka mundësi t’i kalojë edhe marrëveshjet ndërkombëtare duhet të shkojë në shtëpi.

Milaim Zeka: Kjo qeveri do duhej të shkonte në shtëpi

I ftuar në emisionin DPT në T7, Milaim Zeka ka komentuar zhvillimet e fundit lidhur me Qeverinë Hoti. Ai thotë se nëse një qeveri si kjo e Hotit nuk arrin t’i kalojë as marrëveshjet ndërkombëtare duhet të shkojë në shtëpi për arsye edhe morale, njofton Insajderi.

Më pas Zeka ka thënë se “qasja e kryeministrit Hoti ndaj partive tjera e sidomos ndaj PDK-së e Kadri Veselit, është qasje e gabuar, dhe nuk e ka idenë kryeminsitri se çka e pret më tutje. Ndryshe ai do të ishte me serioz në ofertën e tij për bashkërendim të veprimeve pozitë-opozitë”.

I pyetur se sa do të ketë jetëgjatësi kjo qeveri? – Zeka ka thënë se kjo qeveri më së largu do të shkojë deri në marsin e vitit 2021.

Ai më pas ka folur edhe për dialogun dhe takimin e palës kosovare në Uashington, ku mes tjerash ka thënë se “kryeministri Hoti duhet të jetë i sinqertë dhe të pranojë që Hashim Thaçi ka qenë, është dhe do të jetë personi kyç i dialogut”. /Insajderi.com