Ministri i Brendshëm: Ndalohet hyrja me targa të Serbisë në Kosovë, vetëm RKS

Ministri i Brendshëm: Ndalohet hyrja me targa të Serbisë në Kosovë, vetëm RKS

Targat e vetme ligjore do të jenë “RKS”, nga 15 shtatori s’ka qarkullim të asnjë veture me targa “KS”.

Kështu deklaroi mëngjesin e së hënës, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla.

Deklarata e tij vjen pasi Njësitet Speciale të Policisë së Kosovës janë pozicionuar në njërën nga pikat kufitare Kosovë – Serbi.

“Ministria e Punëve të Brendshme, së bashku me Policinë e Kosovës, në kuadër të aktiviteteve të zakonshme si dhe me qëllim të ruajtjes së rendit publik dhe kushtetues, është duke kryer veprime në të gjithat pikat kufitare. Veprimet kanë për qëllim zbatimin e marrëveshjes për lëvizjen e lirë- konkretisht targave të automjeteve”, ka shkruar Sveçla.

“Me këtë rast, MPB-ja, me qëllim të mundësimit të lëvizjes së lirë të qytetarëve edhe pas skadimit të marrëveshjes së 14 shtatorit të vitit 2014, ka nxjerrë vendim që aranzhon dhe obligon pajisjen me targa të përkohshme për të gjitha automjetet që mbajnë targa të Serbisë dhe hyjnë në territorin e Republikës së Kosovës, në të gjitha pikat e kalimit kufitar”, vazhdon njoftimi.

Ministri tregoi se gjendja aktualisht është e qetë. /Insajderi.com