Ministri i Punës – Kurtit: Pensionet veç janë 150 euro

Ministri i Punës – Kurtit: Pensionet veç janë 150 euro

Ministri në largim i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka reaguar ndaj premtimit elektoral që bëri gjatë ditës, kandidati për Kryeministër i Vetëvendosjes, Albin Kurti.

Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, Abrashi tha se e bëri të qeshte premtimi i kandidatit të Vetëvendosjes për kryeministër, për rritjen e pensioneve në minimalisht 150 euro.

“Më e bukura që dëgjova sot ishte se njëri kandidat paska premtuar se me ardhjen e tij në pushtet pensioni minimal do të bëhet 150 euro. Më bëri të qesh. Sa për informimin e tij të drejtë, i them këtij kandidati se brenda vitit tim të parë si ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale i kam ngritur pensionet në 158 euro minimalin dhe 238 euro më të lartin”, shkroi Abrashi.

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër, Albin Kurti, ka takuar sot një grup pensionistësh, të cilëve u ka premtuar se “me qeverisjen e Lëvizjes, pensioni minimal do të bëhet 150 euro brenda mandatit të parë.” /Insajderi.com