Mogherini dhe Thaçi takohen nesër në darkë – kjo është arsyeja e takimit

Mogherini dhe Thaçi takohen nesër në darkë – kjo është arsyeja e takimit

Përfaqësuesja e Lartë në largim e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Federica Mogherini do të presë nesër më 29 tetor, një darkë pune udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, shkruan Gazeta Insajderi.

Mogherini do të “shkëmbejë mendime mbi zhvillimet në rajon, do të diskutojë mbi sfidat e përbashkëta dhe do të sigurojë një përmbledhje të arritjeve të përbashkëta të bëra gjatë mandatit të saj” me udhëheqësit, ka thënë zëdhënësja, Maja Kocijanqiq, duke shtuar se do të ishte e fundit në një seri të Mogherini takime joformale me drejtuesit e ËB6.

Komisioni Evropian gjithashtu njoftoi se Presidenti i saj që po largohet, Jean-Claude Juncker do të zhvillonte të martën një takim të veçantë me Presidentin serb Aleksandar Vuçiq para darkës së punës.

Ndërsa të nesërmen, Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn do të takohet me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. /Insajderi.com