Mot pranveror sot dhe nesër në Kosovë

Mot pranveror sot dhe nesër në Kosovë

Të mërkurën dhe të enjten pritet të mbajë mot kryesisht pranveror, njofton Insajderi.

Kështu bëhet e ditur në njoftimin e fundit të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës.

Kjo situatë e krijuar meteorologjike vjen si pasojë e fushave të fuqishme anticiklonike të cilat janë të stacionuara mbi Gadishullin e Ballkanit.

Sa i përket temperaturave minimale ato mbesin të ulëta gjatë natës, minimalet do të lëvizin ndërmjet -3 deri 0 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 13-18 gradë celsius.

Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes. /Insajderi.com