Moti gjatë fundjavës, sipas Institutit Hidrometeorologjik

Moti gjatë fundjavës, sipas Institutit Hidrometeorologjik

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës përmes një komunikate për media të premten njofton se gjatë dy ditëve të vikendit vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave të ajrit me presion stabil atmosferik.

Në këto kushte do të mbajë mot i ndryshueshëm, të shtunën me intervale me diell dhe vranësira të çrregullta, ndërsa të dielën kryesisht i vranët  dhe vende –vende me reshje shiu dhe shkarkime rrufesh.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5-8 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 18-22 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi deri 8m/s.