Moti i keq në Adriatik: Shtyhet lundrimi i tragetit Bari-Durrës

Moti i keq në Adriatik: Shtyhet lundrimi i tragetit Bari-Durrës

Moti i keq vazhdon edhe sot në të dyja brigjet e Adriatikut.

Për shkak të kushteve aspak të favorshme , një nga tragetet e linjës Bari-Durrës që duhej të mbërrinte në mëngjes në Durrës ka shtyrë lundrimin dhe është nisur drejt portit shqiptar mëngjesin e sotëm dhe parashikohet të mbërrijë pas orës 14.00.

Një tjetër traget ka mbërritur me një vonesë dyorëshe, ndërsa ka nisur dhe fluksi i udhëtarëve që vijnë për pushime në atdhe këtë fundvit.

Deti regjistron forcën tetë ballë të shkallës Boufort dhe nesër situata do të vazhdojë e njëjtë, por era do të ndryshojë drejtim, shkruan Top-Channel përcjellë Klan Kosova.

Ajo do të fryjë në drejtimin veriperëndim duke sjellë dhe ulje temperaturash, ndërsa deti do të ketë forcën shtatë ballë.

Kjo situatë detare ka pezulluar përkohësisht nisjen e lundrimeve për anijet e tonazhit të ulët dhe të mesëm në Adriatik, përfshirë këtu dhe anijet e peshkimit.