Moti në Kosovë- këto do të jenë temperaturat për sot

Moti në Kosovë- këto do të jenë temperaturat për sot

Në vendin tonë sot do të mbajë mot me vranësira të shpërndara dhe me diell. Nuk parashihen reshje të asnjë forme. Në mëngjesin e së premtes pritet të ketë ngrica të dobëta dhe mjegull në ultësira dhe rreth lumenjve.

Në fushat barike pritet të ketë rënie, deri sa në ato termike parashihen ngritje. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 8-13 gradë Celsius.

“Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes dhe jugperëndimit. Sa i përket kushteve biometeorologjike, ato paraqiten relativisht të favorshme, kurse reshje shiu dhe bore sipas parashikimeve numerike priten me datë 5 eventualisht 6 shkurt”, ka njoftuar IHMK.