Moti në Kosovë për sot dhe nesër

Moti në Kosovë për sot dhe nesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se  e premtja do të karakterizohet me kushte të ngjashme meteorologjike, ku në viset malore kryesisht në malet e Sharrit parashihen reshje bore, ndërsa pjesa tjetër e territorit do të jetë e vranët dhe me intervale me diell.

Ndërsa sipas IHK-së të shtunën vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit me presion të ulët atmosferik dhe kjo situatë e parashikuar meteorologjike do të kushtëzoj mot kryesisht të vranët dhe me reshje shiu dhe bore.

Në viset e ulëta reshjet do të jenë të intensitetit të dobët deri mesatar, kurse në viset malore parashihen reshje të dendura bore.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -5 deri -1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 4-7 gradë Celsius.

Do të fryjë erë mesatare dhe lokalisht e fortë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit.

Sipas parashikimeve numerike gjysma e parë e marsit do të jetë me reshje të mjaftueshme dhe me temperatura të ulëta!/Insajderi.com