Moti për pesë ditët e ardhshme

Moti për pesë ditët e ardhshme

Të enjten në Kosovë do të mbajë mot kryesisht me diell dhe me vranësira kalimtare.

Në mëngjes do të jetë shumë ftohtë, njofton Insajdeir.

Të premten pritet të jetë mot i ndryshueshëm. Herët në mëngjes mundësi për reshje të dobëta bore. Ditën vransirat do të shtohen, e në mbrëmje priten reshje shiu, që më vonë mund të shndërrohen apo përzien edhe me borë. Vende-vende reshjet mund të jenë më intensive.

30.01 – Në mëngjes vazhdojnë reshjet e borës dhe shiut. Ditën butë, me intervale me diell.

31.01 – Butë, me vranësira të ndryshueshme e kohëpaskohe priten edhe reshje lokale shiu, që vende-vende mund të jenë pak më intensive.

1.02 – Kryesisht me vranësira, e paradite me reshje shiu. Ditën edhe me intervale me diell, e reshjet pushojnë. Temperaturat minimale pas rënies ditën e nesërme, në ditët e ardhshme shënojnë rritje deri në 2C në fundjavë, e maksimalet gradualisht në rritje deri në 10C ditën e diel.

Do të fryjë erë mesatare drejtimesh të ndryshme, por kryesisht nga krahu jugor 3 -8m/s. Shtypja atmosferike edhe nesër me tendencë të rritjes, më pas deri në fundjavë zbret thellë nën vlera normale. /Insajderi.com