Moti për sot

Moti për sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovëska njoftuar se në Kosovë moti do të vijojë të mbetet me kushte të qëndrueshme meteorologjike.

IHK tregoi se mëngjeset do të jenë relativisht të ftohta, kështu që mundësia për brymë mbetet evidente.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 14-22 gradë Celsius.

“Kur përmenden kushtet agrometeorologjike vlen të ceket se java do të jetë e favorshme për bujkun për t’i mbjellë kulturat vjeshtore, pasi që ditëve të fundit patëm reshje në sasi të konsiderueshme shiu dhe jemi brenda afatit kohor të mbjelljeve të kulturave vjeshtore”, thuhet në njoftimin e IHK-s. /Insajderi.com