Moti për sot: Shi e shkarkime rrufesh

Moti për sot: Shi e shkarkime rrufesh

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se pas temperaturave të larta të cilat mbretëruan mbi vend, moti do të pësojë ndryshime pothuajse në gjithë parametrat meteorologjik.

Siç bëhet e ditur në njoftim, përpos rrezeve të diellit gjatë ditës parashihen vranësira të dendura të cilat do të shoqërohen me riga shiu dhe shkarkime rrufesh.

Ekziston rreziku që në disa vende të bie breshër.

Kjo situatë parashihet për shkak se në fusha termike ditëve të fundit patëm temperatura të larta dhe këto ndryshime fizike që parashihen të ndodhin në Troposferë mund të jenë të shpejta duke krijuar një mot me stuhi.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 17-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 27-31 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja e lehtë dhe lokalisht e fortë./Insajderi.com