Moti sot në Shqipëri

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon të jetë në aktivitetin e Anticiklonit të Azoreve i cili do të mbajë mot pa reshje në territorin e Shqipërisë.

Moti sot në Shqipëri

Moti do të dominohet nga kthjellimet vranësira të pakta në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi maksimale 6m/sek në bregdet.

Valëzimi i forcës 2 me lartësi vale 0,3- 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje të lehtë në mesditë.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore  8/26°C

Zonat e ulëta  9/30°C

Zonat bregdetare 14/28°C