MPJD: Nuk e kemi aprovuar kërkesën e ministrit serb për ta vizituar Kosovën

MPJD: Nuk e kemi aprovuar kërkesën e ministrit serb për ta vizituar Kosovën

Ministria e Jashtme dhe Diasporës nuk ia ka aprovuar kërkesën ministrit të Sportit të Serbisë, Vanja Udoviçiq për hyrjen në Kosovë.

“MPJD nuk e ka aprovuar kërkesën e ministrit për të hyrë në Kosovë”, thuhet në përgjigjen dhënë Insajderit.

Pak më orë më parë, agjencia e lajmeve serbe Tanjug, kishte raportuar se “Kosova nuk e ka lejuar vizitën e ministrit serb”.

Sipas agjendës e cila nuk do të jetësohet, Udoviçiq planifikonte të vizitonte Zubin Potokun.

Nuk është hera e parë që institucionet e Kosovës ndalojnë hyrjen për zyrtarët serbë.

Referuar kësaj, deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi i ishte drejtuar kryeministres serbe, Ana Bërnaviq se “Nëse mendon se Kosova nuk është e pavarur vizitoje pa marrë leje”.

Pa leje Kosovën e kishte vizituar ish-drejtori i së ashtuquajturës “zyre për Kosovën”, por kishte përfunduar i arrestuar nga forcat e rendit. /Insajderi.com