MSH: Dy javët pas vaksinimit me dozën e dytë janë tejet të rëndësishme

MSH: Dy javët pas vaksinimit me dozën e dytë janë tejet të rëndësishme

“Dy javë nga marrja e dozës së dytë janë tejet të rëndësishme të fitoni imunitetin nga Vaksina”.

Kështu ka treguar Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi të hënën.

“Mbrojeni veten plotësisht nga variantet e tjera të Covid-19 dhe veçanërisht nga Delta”, thuhet në faqen zyrtare të kësaj ministrie në Facebook.

Të njëjtën gjë të dielën e thanë edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia.

Konferenca e tyre erdhi pasi e thirrën një mbledhje emergjente të Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Kjo pasi të dielën vdiqën 36 qytetarë si pasojë e COVID-19.

Gjatë asaj konference për media, Kurti e Vitia kërkuan nga qytetarët që të vaksinohen.

Por, thanë se duhet të zgjedhjet edhe vaksina AstraZeneca, e jo vetëm Pfizer. /Insajderi.com