Ndryshim i motit gjatë dy ditëve të ardhshme – ky është parashikimi

Ndryshim i motit gjatë dy ditëve të ardhshme – ky është parashikimi

Gjatë dy ditëve të ardhshme në vend do të mbajë mot me vranësira të çrregullta dhe intervale me diell, njofton Insajderi.

Kështu është bërë e ditur nga Instituti Hidrometeorogjik i Kosovës, të cilët thonë se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 11-13 gradë Celsius, ndërsa ato maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 24-27 gradë Celsius.

Indeksi UV mbetet mesatar deri i lartë. Do të fryjë erë mesatare deri e fort nga drejtimi i verilindjes, shpejtësia maksimale, parashihet të arrijë mbi 17 m/s.

Për shkak të qarkullimit të madh të masave ajrore, nëpër territore të kufizuara mund të ketë reshje afatshkurta të përcjellura me bubullimë, kurse reshje me intensitet të lartë parashihen në jugun e Shqipërisë të përcjellura me stuhi edhe përgjatë kufijve të Shqipërisë jugore. /Insajderi.com