Nënkryetari i LDK-së për largimin e Osmanit: “Udha e mbarë i qoftë”

Nënkryetari i LDK-së për largimin e Osmanit: “Udha e mbarë i qoftë”

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haki Rugova, ka thënë se partisë të cilës i takon mund t’i bëjë mirë largimi i Vjosa Osmanit, njofton Insajderi.

Sipas Rugovës, kjo është zgjedhje e vetë Osmanit, por nëse ajo vërtetë dëshiron të shkojë “udha e mbarë i qoftë”.

Këto deklarata të Rugovës vijnë pasi Osmani gjatë ditës së sotme tha se me LDK’në ka përfunduar gjithçka, dhe la të hapur mundësinë e bashkëpunimin e kryetarin e VV’së, Albin Kurtin.

Rugova ka deklaruar për Express se Osmani ka rënë ndesh me vendimet e organeve të LDK’së, prandaj edhe është shkarkuar nga pozitat udhëheqëse që mbante në parti.

“Ajo është larguar nga postet udhëheqëse në parti, pasi ka ra ndesh me vendimet e organeve të LDK’së, qoftë me Këshillin apo Kryesinë e partisë. Bazuar në statutin e partisë, kjo është arsyeja e largimit të saj nga pozitat që ka pasur. Ne të gjithë i kemi mendimet tona, por kur merren vendime me shumicë votash duhet të respektohen, ajo nuk i ka respektuar”, ka deklaruar Rugova.

“Unë besoj se i bën hair, nëse është vullneti i saj, udha e mbarë i qoftë. Ne mbrapa nuk e kthejmë”, ka thënë tutje nënkryetari i LDK’së.

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, sot ka deklaruar se është shumë vonë për partinë e Isa Mustafës të kërkojë më mbështetje nga ajo në rast të zgjedhjeve të parakohshme.

“Natyrisht që po, përgjigja konkrete e saj është vendimi i tyre i 20 qershorit për t’më përjashtuar. Aty ka përfunduar gjithçka”, tha ajo.

Osmani ka përmendur edhe mundësinë e bashkëpunimin me të parin e VV’së, Albin Kurtin.

“Ne jemi në kontakt dhe bisedojmë për tema të ndryshme të bashoftkëpunimit, e se si do të konkretizohet ky bashkëpunim në të ardhmen do t’iu njoftojnë në momentin që do të konkretizohet”, tha Osmani.

Vjosa Osmani është shkarkuar nga pozita si nënkryetare e LDK’së dhe anëtare e Këshillit të Përgjithshëm, më 20 qershor të këtij viti, si pasojë e mospërputhjes së qëndrimeve të saj me partinë. /Insajderi.com