New York Times shkruan për kthimin e kosovarëve nga Siria: Familjet e xhihadistëve nga Siria arrijnë në shtëpi

New York Times shkruan për kthimin e kosovarëve nga Siria: Familjet e xhihadistëve nga Siria arrijnë në shtëpi
Burimi i fotografisë: Armend Nimani/Agence France-Presse

Kthimi i mbi 100 kosovarëve kryesisht gra dhe fëmijë nga Siria ka marr vëmendjen edhe të medieve ndërkombëtare.

Gazeta prestigjioze amerikane “New York Times”, ka shkruar se autoritetet në Kosovë kanë bërë të ditur se të shtunën më shumë se 100 qytetarë të Kosovës, kryesisht gra dhe fëmijë që ishin të afërm me xhihadistë, janë kthyer në shtëpi nga Siria me një siguri të madhe me ndihmën e Shteteve të Bashkuara.

Tutje gazeta amerikane citon Ministrin e Drejtësisë Abelard Tahiri ku në një konferencë për media se se “një operacion i planifikuar për të rikthyer disa nga qytetarët tanë nga Siria përfundoi me sukses”. Zyrtarët thanë që janë edhe katër burra të dyshuar të cilët ishin pjesë e luftëtarëve me grupin militant të Shtetit Islamik ndërsa në mesin e tyre ishin 32 gra dhe 74 fëmijë.

Ndërsa katër burrat e dyshuar u arrestuan, përcjell Gazeta Insajderi.

Nëntë nga fëmijët kishin humbur prindërit gjatë luftimeve në Siri. Detajet e tjera nuk dihen ende kanë thënë zyrtarë, për shkak të “ndjeshmërisë së rastit”, vazhdon tutje shkrimin New York Times.

Dy autobusë që mbajnë gratë dhe fëmijët qëndronin për orë të tëra në aeroportin e Kosovës para se të transportoheshin nën përcjelljen e policisë në kazermat e ushtrisë, jashtë Prishtinës. Grupi u dërgua në një qendër në Vranidoll, në veri të qytetit, përpara se të dërgoheshin në shtëpi gjatë 72 orëve të ardhshme, citon New York Times duke cituar zyrtarët kosovarë.

Tahiri ka thënë se një task force ishte krijuar në tetor në bashkëpunim të ngushtë me Shtetet e Bashkuara.

“Mesazhi ynë është i qartë”, tha ai. “Qeveria e Kosovës do të vazhdojë me forcë të parandalojë dhe të luftojë ekstremizmin dhe terrorizmin e dhunshëm”.

Ministri tha se ai i konsideronte gratë dhe fëmijët si “viktima të pafajshme”, duke shtuar se autoritetet kishin plane për rehabilitimin dhe riintegrimin e tyre në shoqëri.

Më shumë se 400 kosovarë raportohet se ishin bashkuar me grupet ekstremiste në Siri dhe Irak që nga viti 2012, sipas autoriteteve të Kosovës. Rreth 70 burra që luftuan së bashku me grupet ekstremiste militante janë vrarë, sipas Reuters.

Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, ka thënë se 30 qytetarë të Kosovës ishin ende në mbështetje aktive të grupeve ekstremiste në rajon. Policia ka thënë se rreth 150 gra dhe fëmijë, duke përfshirë 60 fëmijë të lindur në zonat e luftës, ishin kapur qëkur grupi i Shtetit Islamik humbi terren.

Mbeti e paqartë nëse të gjithë ishin kthyer të premten.

“Ne nuk do të lejojmë që qytetarët tanë të kthehen në një kërcënim për botën perëndimore”, ka thënë Tahiri, duke shtuar se Kosova do të ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme “për të siguruar që ata të përgjegjshëm të përballen me ligjin” dhe se “nuk ka amnisti për çdo person, qoftë grua apo burrë, i cili ka kryer një akt ekstremist apo terror “.

Agjencitë ndërkombëtare dhe lokale të sigurisë kanë paralajmëruar më parë rrezikun e paraqitur nga luftëtarët e kthyer. Në vitin 2015, Kosova miratoi një ligj që bënte luftime në konfliktet e huaja të dënueshme deri në 15 vjet burg, raporton Reuters.

Popullsia e Kosovës 90 për qind është myslimane por kryesisht në pikëpamje laike. Nuk ka pasur sulme islamike në tokën e saj, sipas Reuters, megjithëse më shumë se 100 burra janë burgosur ose akuzuar për akuza për luftime në Siri dhe Irak. Disa prej tyre u gjetën fajtorë për sulme planifikimi në Kosovë.

Qeveria ka bërë të ditur se një formë e Islamit radikal ishte importuar në Kosovë nga organizatat joqeveritare nga Lindja e Mesme pas luftës së saj të shkëputjes nga Serbia në fund të viteve 1990, përfundon shkrimin e saj “New York Times”. /Insajderi.com