Nga sot në Austri është i detyrueshëm vaksinimi kundër COVID-19

Nga sot në Austri është i detyrueshëm vaksinimi kundër COVID-19

Në Austri sot ka hyrë në fuqi ligji i cili e bën të detyrueshëm vaksinimin kundër Coronavirusit për personat mbi 18 vjeç.

Austria është bërë vendi i parë në Evropë që ka miratuar një ligj të tillë.

Ata të cilët e shkelin këtë ligj do të gjobiten deri në 3600 euro.

Gratë shtatzëna dhe personat që për arsye mjekësore nuk mund të vaksinohen do të përjashtohen, si dhe personat që janë shëruar nga infeksioni në gjashtë muajt e fundit.

Shteti anëtar i Bashkimit Evropian planifikon gjithashtu të lirojë kufizimet e COVID-19, me restorantet që lejohen të qëndrojnë të hapura deri në mesnatën e së shtunës.

Ndërkohë, qytetarët e pavaksinuar nuk do të ndalohen më të hyjnë në dyqane dhe restorante në një heqje graduale të masave anti-COVID në fund të këtij muaji.

Kancelari Karl Nehammer njoftoi gjithashtu të shtunën se kufizimet e bllokimit për personat e vaksinuar, të cilat kanë qenë në fuqi që nga nëntori, do të përfundojnë të hënën.

Ndryshimet vijnë pavarësisht numrave rekord të infeksioneve të reja në ditët e fundit, të nxitura nga varianti Omicron.

Por, Nehammer tha se shkalla e ulët e shtrimeve në spital do të thotë se hapa shtesë përpara janë të mundshme./Insajderi.com