“Nga sot vendi është në zgjedhje”

“Nga sot vendi është në zgjedhje”

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, pasi e ka quajtur të pa drejtë ftesën e Gjykatës Speciale për kryeministrin Ramush Haradinaj, ka deklaruar se nga dita e sotme vendi është në zgjedhje.

Mustafa bëri këtë deklaratë pas mbledhjes që pati kryesia e LDK-së në mbrëmjen e sotme.

“Ne nuk pranojmë asnjë mënyrë tjetër. Nga dita e sotme vendi është në zgjedhje. Ne kemi pritur që ta rrëzojmë vet këtë qeveri, pasi koalicioni është sjell në mënyrë të papërgjegjshme ndaj nevojave të vendit”, tha ai.

I pyetur për mundësinë e formimit të një qeverie teknike, Mustafa ka thënë se asnjë qeveri s’e shohin si mundësi, veç qeverisë që del nga zgjedhjet dhe e ka quajtur një akt të ulët dhe fyerje për LDK-në kërkesën për formimin e qeverisë teknike.

“Kur të hymë në zgjedhje do të vendosim edhe në lidhje me koalicionet, i kemi orientimet tona dhe do të sillemi në kuadër të atyre orientimeve”, tha Mustafa në lidhje formimin e koalicioneve të mundshme parazgjedhore./