Një i vdekur dhe mbi 100 raste të reja me COVID-19

Një i vdekur dhe mbi 100 raste të reja me COVID-19

Një person ka vdekur, ndërsa janë konfirmuar 103 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë, njofton Insajderi.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, gjatë kësaj periudhe janë testuar dy mijë e 100 mostra.

Numri total i rasteve pozitive është 106.754 raste nga 561.637 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.218 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 248 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 98.787 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.749.

“Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 20 raste, Prizren 12 raste, Ferizaj 9 raste, Gjakovë 9 raste, Drenas 6 raste, Viti 6 raste, Vushtrri 6 raste, Lipjan 5 raste, Fushë-Kosovë 4 raste, Malishevë 4 raste, Mitrovicë 3 raste, Obiliq 3 raste, Pejë 3 raste, Deçan 2 raste, Gjilan 2 raste, Istog 2 raste, Suharekë 2 raste dhe me nga një rast komunat Kamenicë, Kaçanik, Klinë, Podujevë dhe Skenderaj”, thuhet në raportin e IKSHPK-së./Insajderi.com