Një rrëfim tjetër për Ferdonije Qerkezin në Beograd: M’i kanë marrë krejt çka kam

Një rrëfim tjetër për Ferdonije Qerkezin në Beograd: M’i kanë marrë krejt çka kam

Mjeku ligjor Arsim Gërxhaliu, sot në shenjë të Ditës Kombëtare të të Zhdukurve, ka publikuar një storje që ka ndodhur para 10 vitesh e që personazh kryesor ishte Ferdonija – Nëna Donë, së cilës forcat paramilitare serbe ia vranë burrin dhe 4 djemtë, ku ende nuk janë gjetur trupat e bashkëshortit dhe dy djemve të tjerë, shkruan Gazeta Insajderi.

Gërxhaliu, paraqiti këtë storje, ku tregon se në njërin nga takimet e Grupit Dialogues për të Zhdukurit, që është mbajtur në Beograd, Ferdonja, nuk ka pranuar të hajë bukën atje e as të pijë ujë.

Ajo kishte marr me vete bukë nga shtëpia dhe ujë, duke thënë: “nuk dua asgjë nga këta…që veç ma kanë pi gjakun, dhe më kanë marrë krejt çka kam”.

Më poshtë gjeni të plotë shkrimin e publikuar nga Arsim Gërxhaliu, në rrjetin social Facebook:

Donja jonë.
Në takimet e Grupit dialogues per te zhdukurit me grupin Sërb protokolli parashef që takimet te mbahen me rendë ne Prishtinë e Beograd. Sa herë që shkojmë ne Beograd, në mënyrë rotative grupin e shoqërojne 2 familjarë nga shoqatat e të zhdukurve. Para 10 viteve nëna Ferdonije ( Donja jonë) ishte me ne ne takim në Beograd. Si rregull protokollar grupet dialoguese pas takimeve organizojme nga nje dreke – tavoline Suedeze.
Ne mbaruam takimin i cili zgjati rreth 4 ore ne Pallatin e Federates be Beograd, dhe normal qe kaluam ne sallen tjeter per te drekuar dhe si zakonisht menjehere pastaj nisemi per Prishtine.
Gjate tere rruges qendroja afer Donës, meqe me te hyrë ne Serbi asaj i’u skuq fytyra dhe ju pershpejtua frymemarrja. E pini nje hap nga kutija e plastikes qe e kishte me vete.
Une pasi perfundoi takimi, morra nje pjatë qe te marr ushqim per nenën Done se pari. Ajo ishte e ulur ne nje karrigë ne korridor, dhe i’u afrova duke i thene qe kjo pjate eshte per te, se deri atehere skishte ngrene asgje.
E qoi koken, me sy gjysem te mbyllur, ashtu me butësi ma ktheu; Jo doktor, faleminderit, une e kom marre buken nga shpia, nuk e ha buken e tyre.
Mbeta i shtanguar dhe mu duk se i shkaktova nje dhimbje …
Donja hapi qanten e saj , nxorri sendviqet e saj, dhe nje shishe 2 litershe me uje, …as gotë nuk deshti, e piu direkt nga shishja.
E kom marre edhe ujin prej Gjakovës, se nuk dua asgjë nga këta…që veq ma kan pi gjakun, dhe më kanë marrë krejt çka kam.

( per ju qe se njifni – nënës Done i’a kanë vra burrin dhe 4 djemt,…gjysma ende i mungojnë)

Ishte kerkese e Shpatit qe kete storie ta publikoj ne shenje te Dites Kombetare te te Zhdukurve , 27 Prilli.