Një tjetër ftesë nga Gjykata Speciale – ky është i ftuari i radhës

Një tjetër ftesë nga Gjykata Speciale – ky është i ftuari i radhës

Fazli Behrami është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale.

Lajmin e ka konfirmuar kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës Hysni Gucati, nëpërmjet një postimi në Facebook.

Behrami në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës kishte shërbyer në kuadër të Brigadës 113 “Mujë Krasniqi”.

Vetëm në këto dy ditë e fundit përveç Behramit janë ftuar: Azem Syla, Isni Kilaj, Ibrahim Gashi, Jetullah Krasniqi.

InDoks | Milionerët

InDoks | Milionerët Kosova ka një klasë politike e të cilën të tillë e bëri lufta. Milionerë janë edhe ata që i ikën luftës. Edhe ata që silleshin korridoreve të Kremlinit kur u bë lufta.Milionerë janë edhe ata që ishin kundër luftës. Të tillë janë edhe ata që janë pro shtetit të Kosovës e edhe ata që janë kundër tij.Sa vlejnë pasuritë e tyre dhe si i fituan ato, këto përgjigje i mësoni në dokumentarin “Milionerët” me autor Visar Duriqi.Sonte në 20:10 në RTV Dukagjini dhe #live në Insajderi.

Gepostet von InDoks am Sonntag, 16. Juni 2019

InDoks | Triumfi dhe rënia e Enver SekiraqësAfro një dekadë e gjysmë pas vrasjeës së policit Triumf RizaInDoksrikthehet me një dokumentar mbi të pathënat e kësaj histori. Mbi dështimin e drejtësisë. Mbi lidhjet e mafias me politikën. Për ata që ranë viktima të krimit të bandës sëEnver Sekiraqës e kurrë nuk u gjykuan ato raste. Edhe për fatin e familjarëve të policit që edhe sot enden gjykatave për pak drejtësi.Flasin personat kryesor në histori, familjarë, miq e shokë. Zbulohen dokumente dhe episode të panjohura për publikun për një histori mafioze në zemër të një shteti që më paka se një vit më vonëse data e krimit do tëshpallte pavarësinë.Ky hulumtim i InDoks, me autor Visar Duriqi, jep shumë përgjigje, por mbesin ende pyetjet se pse nuk u hetua pasuria e Enver Sekiraqës? Pse nuk u gjetën burimet e tij eventuale brenda Policisë së Kosovës që mund të ia kenë mundësuar arratisjen për shumë vite? Cilat janë provat e forta që e lidhin Sekiraqën me vrasësin e Triumf Rizës?

Gepostet von InDoks am Sonntag, 3. März 2019