Osmani e Harris flasin në telefon, Presidentja e Kosovës falënderohet për mikpritjen e afganëve

Osmani e Harris flasin në telefon, Presidentja e Kosovës falënderohet për mikpritjen e afganëve

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris, njofton Insajderi.com.

Siç bëhet e ditur nga zyra e Presidencës, qendër e kësaj bisede ishte partneriteti midis dy vendeve, situata me pandeminë COVID-19, për çka ajo shprehi mirënjohje ndaj SHBA-së dhe presidentit Joe Biden për donacionin prej mbi 500 mijë vaksinash për Kosovën.

“Me këtë rast, Presidentja Osmani i ka shprehur zv.presidentes Harris mirënjohjen e përhershme të popullit të Kosovës për mbështetjen e vazhdueshme nga SHBA-të dhe ka ritheksuar se SHBA-të mbeten partner kryesor strategjik i vendit tone në procesin e konsolidimit të shtetësisë. Palët diskutuan dhe për situatën me pandeminë, me ç’rast Presidentja Osmani i falënderoi dhe njëherë SHBA-të dhe presidentin Biden për donacionin prej mbi 500.000 vaksinash. Presidentja Osmani tha që një veprim i tillë e ka vulosur edhe njëherë miqësinë e palëkundshme në mes të dy vendeve tona, si dhe është dëshmia më e pastër e përkrahjes së parreshtur të SHBA-ve për vendin tone”, thuhet në njoftimin e ZPRK-së.

Nga ana tjetër, njoftohet se zëvendëspresidentja Harris ka theksuar që SHBA-të janë thellësisht mirënjohëse ndaj Kosovës për bashkëpunimin e ngushtë dhe gatishmërinë e bujarinë e treguar për mikëpritjen e mijëra qytetarëve afganë.

“Zv. Presidenja Harris shprehu po ashtu mirënjohjen e administratës Biden për mbështetjen e Kosovës në këtë mision dhe ritheksoi lidhjen personale dhe të thellë midis Administratës Biden dhe popullit të Kosovës. Gjatë bisedës, zv. Presidentja Harris përcolli falënderimin e saj të përzemërt për organizimin e ceremonies nga ana e Presidentes Osmani për dhënien e Medaljes Presidenciale për Sundim të Ligjit për të ndjerin Joseph Robinette “Beau” Biden III”, thuhet më tej në njoftim.

Në këtë shkëmbim të parë ndërmjet të dy lidereve, Osmani shfrytëzoi rastin që edhe njëherë ta urojë zv.presidenten Harris për emërimin në pozitën e dytë më të lartë shtetërore. Ajo theksoi se fitorja e ekipit Biden-Harris nuk është një fitore vetëm për Amerikën, por për gjithë botën demokratike. Tutje, ajo theksoi se emërimi i Harris si zëvendëspresidente e parë grua e SHBA-ve, si dhe shembulli i dhënë prej saj, do të mbeten të shënuara si moment lavdie në historinë tonë moderne.

Më tej thuhet se Presidentja Osmani e ftoi zv. Presidenten Harris ta vizitojë Republikën e Kosovës, për t’i parë për nga afër sukseset tona të përbashkëta.

“Të dy lideret u pajtuan që të takohen personalisht së shpejti”. /Insajderi.com