Osmani sot takohet me Macronin dhe Scholzin

Osmani sot takohet me Macronin dhe Scholzin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të enjten pritet të takohet me presidentin e Francës, Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman, Olaf Scholz.

Takimi do të zhvillohen ndaras, në kuadër të Komunitetit Politik Evropian në kryeqytetin moldav, Kishinau.

Kujtojmë që, të mërkurën Macron tha se Kosova është përgjegjëse për tensionimin e situatës në veri.

“Ka një përgjegjësi të qartë të autoriteteve kosovare në situatën aktuale dhe mungesë respekti për një marrëveshje që është e rëndësishme dhe është mbyllur disa javë më parë”, ka thënë ai.