Palmer takohet me ministrin e jashtëm grek në Athinë

Palmer takohet me ministrin e jashtëm grek në Athinë

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias është takuar me Zëvendës-ndihmësin e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, në Athinë, njofton Insajderi.

Derisa ka njoftuar për takimin, Dendias është shprehur se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë koordinim të ngushtë për perspektivën evropiane të Ballkanit.

“Pata një takim me Zv. ndihmës i Sekretarit të Shtetit dhe Përfaqësuesi Special i SHBA-ve për Ballkanin Matthew Palmer në Forumin e sotëm të Dubrovnik.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë koordinim të ngushtë për të adresuar sfidat në rajon, në fokus perspektiva evropiane e Ballkanit Perëndimor dhe zhvillimet në Mesdheun Lindor”, ka shkruar ai në profilin e tij në Twitter.

Ky takim është zhvilluar pas vizitës së Nikos Dendias në Kosovë, ku kishte deklaruar se shpallja e pavarësisë së Kosovës nuk bie ndesh me asnjë ligj ndërkombëtar.

Madje, ai kishte thënë se vizita e tij është një tregues për bashkëpunim rajonal mes fqinjëve.

Dendias kishte sqaruar se çështja e njohjes së Kosovës nuk është çështje e shpresës a do ta njohë Greqia Pavarësinë e Kosovës ose jo, por është çështje e vendosjes së marrëdhënieve mes dy vendeve. /Insajderi.com