Palmeri: Marrëveshja Kosovë-Serbi pa njohje reciproke është e mundur

Palmeri: Marrëveshja Kosovë-Serbi pa njohje reciproke është e mundur

Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Mattheë Palmer, deklaroi të premten se qëllimi përfundimtar i ShBA-së mbetet arritja e njohjes reciproke midis Beogradit dhe Prishtinës, por që Uashingtoni mbështet gjithashtu modalitetet e tjera të marrëveshjes, nëse të dy palët bien dakord, transmeton Insajderi.

Pasi bisedoi me të dërguarin special të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajcak dhe zyrtarë të lartë në Beograd dhe më parë në Prishtinë, Palmer tha për mediumi serb, N1, se “ne jemi sigurisht më afër një marrëveshje sot, në kuptimin që të dy palët janë të gatshme të angazhohen seriozisht në dialog. ”

“Kam vizituar Prishtinën dhe Beogradin së bashku me mikun tim Miroslav Lajcak për të theksuar se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara qëndrojnë së bashku dhe mbështesin fuqimisht këtë normalizim të marrëdhënieve,” tha Palmer.

I pyetur nëse vullneti për dialog vlen edhe për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, i cili më parë tha se bisedimet me Beogradin nuk ishin prioritet i tij dhe së fundmi refuzoi të formonte Bashkimin e Komunave Serbe, Palmer tha se kishte përshtypjen se Kurti dhe qeveria e tij absolutisht janë të gatshëm për t’u përfshirë në dialog, me seriozitet dhe qëllim.

“Ka shumë çështje që mund të diskutohen, dhe ajo që do të diskutohet posaçërisht do të vendoset nga të dy palët nën kujdesin e Bashkimit Evropian. Është e qartë për ne se çështja e Bashkimit të Komunave Serbe është shumë e rëndësishme për Presidentin Vuçiq, për ta zbatuar atë. Ne ia kemi bërë të qartë palës kosovare pritjen tonë për të ndërmarrë hapa të mirë dhe të guximshëm në procesin e dialogut, dhe unë nuk do të flas për rezultatin paraprakisht, por le t’i sjellim palët negociuese përsëri në tryezë, të punojmë së bashku me BE-në, të krijojmë përparësitë dhe filloni gjërat përpara”, tha diplomati amerikan.

Ai gjithashtu theksoi se Uashingtoni sigurisht që dëshiron të shohë që marrëveshjet për të cilat Beogradi dhe Prishtina më parë kishin arritur një marrëveshje, të zbatohen./Insajderi.com