Parashikimi i motit për ditën e sotme

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Sot është parashikuar të jetë mot me diell, njofton Insajderi.

Përveç së premtes, temperatura të larta pritet të mbajnë edhe gjatë ditës së shtunë dhe të dielës.

Nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK), kanë njoftuar se temperaturat minimale gjatë ditës së sotme do të lëvizim ndërmjet 12-13 gradë Celsius, ndërsa ato maksimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 27-30 gradë Celsius.

“Në këto kushte meteorologjike do të mbajë mot kryesisht me diell dhe relativisht i qetë. Indeksi UV vazhdon të mbetet i lartë për shkak të insolacionit të gjatë. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi verilindjes”, njofton IHK. /Insajderi.com