Parashikimi i motit për ditën e sotme

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Mot kryesisht pranveror e karakterizon javën e fundit të muajit shkurt, njofton Insajderi.

Kjo situatë e krijuar meteorologjike vjen si rezultat i masave të fuqishme ajrore me presion të lartë atmosferik.

Kështu bën të ditur Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, i cili paralajmëron se mëngjesi i ditës së sotme do të jetë me ngrica të lehta, por në viset malore ngricat mbeten të qëndrueshme në orët e para të ditës.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 3 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 13-17 gradë celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i jugperëndimit dhe veriperëndimit me shpejtësi 1-5 m/s. /Insajderi.com