Parashikimi i motit për ditën e sotme

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Gjatë ditës pritet të mbajë mot i nxehtë dhe me diell.

Instituti hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se këto temperatura janë si rrjedhojë e masave të nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika e Veriut e që do të ndikojnë dukshëm në rritjen e temperaturave maksimale.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 27-35 gradë Celsius. Indeksi UV vazhdon të mbetet i lartë, prandaj preferohet që mos të jemi në kontakt të drejtpërdrejt me rrezet e diellit nga ora 10-17”, thuhet në njoftim.

Ilustrim

Sipas IHMK-së do të fryjë erë e lehtë dhe lokalisht e fortë nga drejtimi i veriut dhe veriperëndimit./Insajderi.com