Pas rritjes së taksës nga Kosova, Vuçiq vazhdon takimet me ambasadorët

Pas rritjes së taksës nga Kosova, Vuçiq vazhdon takimet me ambasadorët

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për rritjen e taksës për 100% ndaj produkteve serbe, ka shkaktuar reagime të ashpra në Beograd.

Presidenti serb, ALeksandar Vuçiq që nga ora 17:30 ka vazhduar takimet me ambasadorët e huaj në Beograd, transmeton Insajderi.

Ai fillimisht u takua me ambasaodrin e Rusisë në Beograd, Chepurin, dhe atë të Kinës, Li Manchang.

Ankesat e tij për taksën e Kosovës, presidenti serb ua tregoi edhe ambasadorëve të shteteve të QUINT-it.

Në fotografitë e publikuara nga mediat serbe shihen ambasadori i SHBA-së në Beograd, Kyle Soctt dhe ai i Francës.

Pas takimeve, presidenti serb ka thirrur edhe mbledhjen e Këshillit të Sigurisë. /Insajderi.com