Pas takimit me Osmanin, Pahor pritet në vizitë nga Kurti

Pas takimit me Osmanin, Pahor pritet në vizitë nga Kurti

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, është pritur në takim në ndërtesën e Qeverisë nga kryeministri, Albin Kurti, përcjell Insajderi.com.

Pahor, paraprakisht ka pasur një takim me presidenten e vendit, Vjosa Osmani, ku edhe mbajtën një konferencë të përbashkët për media.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe homologu i saj nga Sllovenia, Borut Pahor, në konferencë për shtyp

Në këtë konferencë, Pahor tha se vendi që përfaqëson do të angazhohet që shtetet anëtare të Unionit, që nuk e kanë njohur Kosovën ende si shtet, ta pranojnë atë sa më parë.

Po ashtu, dy presidentët kanë folur edhe për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, për çka Osmani ripërsëriti qëndrimin e Kosovës se njohja reciproke duhet të jetë në qendër të këtij dialogu.

Ndërkaq, Pahor thotë Sllovenia e mbështetë dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, teksa shton se ndryshe prej asaj që thuhet në Kosovë, gjatë vizitës së tij në Beograd ka parë se ka vullnet politik që të vazhdohen bisedimet.

“Sllovenia e mbështetë Kosovën, mbështetë dialogun i cili nuk është i thjeshtë dhe duhet të zgjidhen shumë çështje nëse ka vullnet politik. Pas bisedës me Vuçiqin nuk mund të mos e them se në Beograd ka vullnet politik që të vazhdohet me dialog”, ka thënë ai./Insajderi.com