Pasi Zvicra hoqi Kosovën nga lista e karantinës, 40 fluturime shtesë në Aeroportin e Prishtinës

Pasi Zvicra hoqi Kosovën nga lista e karantinës, 40 fluturime shtesë në Aeroportin e Prishtinës

Që nga java e kaluar, kur Zvicra ka hequr Kosovën nga lista e vendeve me rrezik të lartë nga COVID-19 dhe karantina e detyrueshme, në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” janë shtuar rreth 40 fluturime gjatë muajit Maj.

Lajmin për Insajderi-n e ka konfirmuar zëdhënësja e ANP-së, Valentina Gara.

“Ndërsa nëse i referohemi fluturimeve deri me datën 13 (festa e Fitër Bajramit) janë shtuar rreth 16 fluturime, dy prej të cilave janë nga Gjermania”, tha Gara.

Fluksi i diasporës pritet që sadopak të ndikojë në rimëkëmbjen e ekonomisë kosovare.

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) në Zvicër e ka hequr Kosovën nga lista e karantinës të mërkurën e javës që lamë pas./Insajderi.com