Petkoviq: Kosova ka kthyer mbrapsht një autobus me besimtarë serbë në Jarinje

Petkoviq: Kosova ka kthyer mbrapsht një autobus me besimtarë serbë në Jarinje

Një autobus me rreth 50 besimtarë nga Serbia që ishin nisur për të vizituar tempujt e Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë janë kthyer mbrapsht nga policia e kësaj të fundit mëngjesin e së shtunës në Jarinje.

Kështu ka bërë të ditur drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, raportojnë mediat serbe, transmeton Insajderi.

“Ky rast është një turp për udhëheqësit shqiptarë në Prishtinë të cilët kryejnë ndalesa të tilla, por është gjithashtu një tregues tjetër i bashkësisë ndërkombëtare të qëndrimit të Prishtinës ndaj serbëve, kur as edhe një grup nuk mund të vizitojë varret e të dashurve të tyre?

Kështu që unë pyesni për sa kohë përfaqësuesit ndërkombëtarë të Kosovës do të tolerojnë këtë lloj abuzimi të Prishtinës mbi njerëz të pafajshëm? Cili është faji i tyre? Çfarë janë serbët dhe çfarë u dëbuan dhe pastruan etnikisht nga shtëpitë e tyre? Çfarë lloj normalizimi të marrëdhënieve po flasim për sot, kur serbëve në Kosovë u mohohen të drejtat themelore të njeriut?”, është shprehur Petkoviq./Insajderi.com